Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33CIWPS0943N1ZG
Call 07942797215 59% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Dryer Type | Refrigeration Dryer |
| Capacity | 20 CFM to 300 CFM |
| Dew Point | 3°C PDP |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Voltage | 220V |
| Working Pressure | 12 bar |
| Refrigerant | R134a |
| Inlet Temperature | 40°C |
| Automation Grade | Automatic |
| End Connection | BSP Thread |
| Phase | Single Phase |
| Installation Location | Indoor |
| Color | Gray(Base) |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/Application | Industrial, FMCG,CNC etc |
| Country of Origin | Made in India |
| Drying Capacity | 100% water discharge with automatic timer |
Additional Information:
View Complete details