Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33CIWPS0943N1ZG
Call 07942797215 59% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Horse Power | 20 HP |
| Discharge Pressure | 25 bar |
| Free Air Delivery (FAD) | 54 CFM |
| Air Tank Capacity | 1000 L |
| Piston Displacement | 1878 |
| Stage Type | Two Stage |
| Maximum Flow Rate | 50 CFM |
| Motor Power | 20 HP |
| Cooling System | Water Cooled |
| Power Source | AC Three Phase |
| Compressor Mounting Configuration | Skid/Base Plate Mounted |
| Piston Displacement C F M | 63 |
| Piston Displacement L P M | 900 |
| Unit Rpm | 1000 |
| Warranty | 12 months |
| Accessories | Dryer, Receiver, Filter |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Horse Power | 5 HP |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Free Air Delivery (FAD) | 15 CFM |
| Number Of Compression Stages | Two Stage |
| Piston Displacement | 15 CFM |
| Stage Type | Two Stage |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 15 CFM |
| Motor Power | 5 HP |
| Cooling System | Air Cooled |
| Model Name/Number | SGTC-500 and SGTC-600 |
| Usage/Application | industrial,medical,textiles,automobile |
| Power Source | AC Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Number Of Cylinders | 2 |
| Compressor Mounting Configuration | Tank Mounted |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Piston Displacement C F M | 18 |
| Phase | 3 |
| Motor Speed | 1450 |
| Piston Displacement L P M | 635 |
| Unit Rpm | 750 |
| Warranty | 12 months |
| Compressor Type | Air Compressor |
| Accessories | Filter, Dryer |
| Compressor Technology | Reciprocating |
| Output Pressure | 12kg |
| Capacity | 250lts |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details