Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33CIWPS0943N1ZG
Call 07942797215 59% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 2 HP |
| Tank Capacity | 200 L |
| Air Tank Capacity | 200 Litres |
| Maximum Pressure | 10 bar (145 psi) |
| Air Delivery (FAD) | 7 CFM |
| Number of Stages | Single Stage |
| Pressure | 10 Bar |
| Maximum Flow Rate | 7.5 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Motor Phase | Single Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | ELGI |
| Portability | Portable |
| Weight | 200kgs |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Compressor Type | Reciprocating |
| Horse Power (HP) | 2 HP |
| Tank Capacity | 220 L |
| Motor Power | 2 HP |
| Maximum Pressure | 10 bar (145 psi) |
| Power Source | Single / Three Phase |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Pressure | 10 Bar |
| Maximum Flow Rate | 7.5 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Brand | S G Equipments |
Additional Information:
View Complete details