Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33CIWPS0943N1ZG
Call 07942797215 59% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horse Power | 3 HP |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Free Air Delivery (FAD) | 8 CFM |
| Piston Displacement | 13.7 CFM |
| Stage Type | Two Stage |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 10 CFM |
| Motor Power | 3 HP |
| Brand | ELGi |
| Model Name/Number | SGTC-300 |
| Usage/Application | industrial, CNC,Textiles,Chemical,Medical,Agri,Engineering |
| Power Source | AC Three Phase, Electric DC |
| Air Quality Standard | Class1 |
| Lubrication Style | Oil Flooded |
| Noise Level | 75 dB |
| Compressor Mounting Configuration | Tank Mounted |
| Motor Speed | 1450 |
| Weight | 237kg |
| Warranty | 12 months |
| Compressor Noise Level | 75dB |
| Frequency | 50hz |
| Technique | Noise level reduction model |
| Voltage | 440V |
| Accessories | Dryer, Filter |
| Compressor Technology | Reciprocating |
| Output Pressure | 165psi |
| Capacity | 220lts |
Additional Information:
View Complete details