Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33CIWPS0943N1ZG
Call 07942797215 59% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Number of Compression Stages | Two Stage |
| Piston Displacement | 1510 |
| Motor Power | 20 HP |
| Power Phase | Three Phase |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 54 |
| Maximum Pressure | 28 to 30 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horse Power | 10 HP |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Maximum Flow Rate | 25 CFM |
| Number of Compression Stages | Two Stage |
| Tank Capacity | 500 L |
| Phase Type | Three Phase |
| Voltage | 440 V |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Pressure | 12 Bar |
| Motor Power | 10 HP |
| Model Name/Number | SGTC-1000 |
| Power Source | AC Three Phase |
| Brand | S G Equipments |
| Compressor Mounting Configuration | Tank Mounted |
| Warranty | 12 months |
| Compressor Technology | Reciprocating |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 2 HP |
| Tank Capacity | 200 L |
| Air Delivery (FAD) | 8 CFM |
| Maximum Pressure | 10 |
| Number of Stages | Single Stage |
| Air Tank Capacity | 200 L |
| Pressure | 10 Bar |
| Maximum Flow Rate | 7.5 CFM |
| Discharge Pressure | 10 bar |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 7 |
| Model Name/Number | S.G.S.C-200 |
| No. of Cylinders | 2 |
| Number of Compression Stages | Single Stage |
| Usage/Application | textile,industrial,knitting,garments,commercial |
| Power Source | AC Three Phase |
| Power Phase | Three Phase |
| Brand | SG Air Compressor |
| Compressor Mounting Configuration | Tank Mounted |
| Warranty | 12 months |
| Compressor Technology | Reciprocating |
| Output Pressure | 260lts |
| Capacity | 200lts |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details