Coimbatore, Tamil Nadu
GST No. 33CIWPS0943N1ZG
Call 07942797215 59% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 5 HP |
| Tank Capacity | 250 L |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Maximum Working Pressure | 10 bar (145 psi) |
| Air Delivery (FAD) | 15 CFM |
| Number of Cylinders | 2 |
| Maximum Flow Rate | 580 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 17.5 |
| Discharge Pressure | 9 bar |
| Maximum Pressure | 10 |
| Air Tank Capacity | 250lts to 300lts |
| No. of Cylinders | 2 |
| Power Phase | Three Phase |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Spares Available | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | 1 year |
| Motor Speed | 1450 RPM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 15 HP |
| Maximum Pressure | 9 |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Tank Capacity | 500 L |
| Air Tank Capacity | 500 Litres |
| Maximum Working Pressure | 8 bar (115 psi) |
| Air Delivery (FAD) | 50 CFM |
| Number of Cylinders | 3 |
| Pressure | 9 Bar |
| Maximum Flow Rate | 50 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 49 |
| No. of Cylinders | 3 |
| Power Source | Electric |
| Power Phase | Three Phase |
| Weight | 600 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horse Power | 7.5 HP |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Free Air Delivery (FAD) | 21 CFM |
| Piston Displacement | 21 CFM |
| Stage Type | Two Stage |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 20 CFM |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Model Name/Number | S.G.T.C-600 |
| Usage/Application | medical,industrial,CNC,Mining,Textiles,chemical,agri |
| Power Source | Electric DC |
| Air Quality Standard | Class1 |
| Compressor Mounting Configuration | Tank Mounted |
| Motor Speed | 1450 |
| Warranty | 12 months |
| Compressor Noise Level | 79db |
| Frequency | 60hz |
| Accessories | Filter, Dryer |
| Compressor Technology | Reciprocating |
| Output Pressure | 12 bar or 175psi |
| Capacity | 300lts |
S.G.T.C-600(7.5 HP)
SG Air Compressor with 300lts tank receiver (5mm)
S-tech (IE2) motor 7.5 HP
L&T starter (11-18A) relay
Usage for textile , chemical, industrial, printing machines, etc.,
The compressor has the tendency to run 24X7 due to its Hardened material precision
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Brand | SG AIR COMPRESSOR |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Horse Power (HP) | 1.5 HP |
| Tank Capacity | 135 L |
| Maximum Pressure | 8 |
| Power Source | Electric (1-Phase) |
| Cooling System | Air Cooled |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 5 |
| Motor Power | 1.5 HP |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 3 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 7.5 HP |
| Power | 7.5 HP |
| Maximum Pressure | 9 Bar |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Air Tank Capacity | 400 Litres |
| Air Flow Rate | 25 CFM |
| Tank Capacity | 300 L |
| Oil Type | Oil Lubricated |
| Pressure | 9 Bar |
| Maximum Flow Rate | 25 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Brand | ELGi |
| Configuration | Tank Mounted |
| Power Supply | Three Phase |
| Weight | 320kgs |
| Number of Stages | Single Stage |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 10 HP |
| Tank Capacity | 500 L |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Power Source | AC Three Phase |
| Maximum Working Pressure | 9 bar (130 psi) |
| Air Delivery (FAD) | 30 CFM |
| Maximum Flow Rate | 33 |
| Discharge Pressure | 10 bar |
| Air Tank Capacity | 500 |
| Air Quality Standard | Class I |
| Compressor Type | Oil Lubricated |
| Lubrication Style | oil lubricated |
| Phase | Three Phase |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Brand | ELGi |
| Compressor Noise Level | 79 db |
| Spares Available | Yes |
| Installation/After Sales Service Available | Yes |
| Warranty | one year |
| Filter Type | Big size ELGI Filter |
| Motor Speed | 1450 |
| Weight | 500kgs |
| Tank Thickness | 6mm |
| Frequency | 50hz |
| Number Of Cylinders | 2 |
| Cylinder Type | Autoshell |
| Voltage | 440 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Power | 7.5 HP |
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Compressor Technology | Reciprocating |
| Number Of Compression Stages | Two Stage |
| Air Flow Rate | 21 CFM |
| Tank Capacity | 420 L |
| Oil Type | Oil Lubricated |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 20 CFM |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Model Name/Number | S.G.T.C-600 |
| Usage/Application | industrial ,CNC,Automobiles,Painting,Textiles,Garrage |
| Power Source | AC Three Phase |
| Number Of Cylinders | 2 |
| Compressor Mounting Configuration | Tank Mounted |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Piston Displacement C F M | 21 |
| Piston Displacement L P M | 635 |
| Warranty | 12 months |
| Compressor Type | Air Compressor |
| Accessories | Dryer, Filter |
| Output Pressure | 12 Bar |
| Capacity | 420lts & 500lts |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Compressor Type | Reciprocating |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Motor Power | 5 HP |
| Horse Power (HP) | 5 HP |
| Brand | ELGi |
| Tank Capacity | 220 L |
| Maximum Pressure | 10 bar (145 psi) |
| Power Source | Electric (3-Phase) |
| Pressure | 10 Bar |
| Maximum Flow Rate | 15 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Number of Stages | Single Stage |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Mounting Type | Tank Mounted |
| Weight | 275kgs |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Power | 1.5 HP |
| Brand | S G Equipments |
| Compressor Type | Air Compressor |
| Compressor Technology | Reciprocating |
| Number Of Compression Stages | Single |
| Air Flow Rate | 4.5CFM |
| Tank Capacity | 110L /135L |
| Maximum Pressure | 8 |
| Oil Type | Oil Lubricated |
| Air Tank Capacity | 100 L |
| Power Source | AC Three Phase, AC Single Phase |
| Pressure | 8 Bar |
| Maximum Flow Rate | 5 CFM |
| Discharge Pressure | 7 bar |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 5 |
| Model Name/Number | S.G.S.C-150 |
| Usage/Application | Industrial |
| Air Quality Standard | Class1 |
| Lubrication Style | Oil Flooded |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 1.5 HP |
| Number Of Cylinders | 1 |
| Compressor Mounting Configuration | Tank Mounted, Trolley Mounted |
| Cooling Method | Air Cooled |
| Motor Speed | 1450 |
| Weight | 85 |
| Unit Rpm | 700 |
| Warranty | 12 months |
| Compressor Noise Level | 90 DB |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 220V |
| Output Pressure | 8 bar |
| Capacity | upto 135lts |
| Country of Origin | Made in India |
| Horse Power | 1.5 HP |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 10 HP |
| Air Tank Capacity | 500 L |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 25 CFM |
| Brand | ELGi |
| Cooling System | Air Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 500kg |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Power | 10 HP |
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Compressor Technology | Reciprocating |
| Air Flow Rate | 31 CFM |
| Tank Capacity | 1000 L |
| Oil Type | Oil Lubricated |
| Air Tank Capacity | 1000 L |
| Pressure | 12 Bar |
| Maximum Flow Rate | 25 CFM |
| Motor Power | 10 HP |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Model Name/Number | S.G.T.C-1000 (10 HP) SG Air Compressor |
| Brand | ELGi |
| Usage/Application | industrial, CNC,Construction. Manufacturing. Agriculture. Engines. Heating, Ventilation and Air Cond |
| Configuration | Base Mounted |
| Power Supply | Three Phase |
| Air Quality Standard | Class1 |
| Number of Stages | Two Stage |
| Compressor Mounting Configuration | Skid/Base Plate Mounted, Tank Mounted |
| Warranty | 12 months |
| Accessories | Dryer, Filter, Receiver |
| Output Pressure | 12 bar |
| Capacity | 750lts /1000lts |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 15 HP |
| Horse Power | 15 |
| Tank Capacity | 1000lts |
| Power Source | AC Three Phase |
| Maximum Pressure | 12 bar (175 psi) |
| Air Delivery (FAD) | 50 CFM |
| Number of Stages | Two Stage |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Displacement Range | 1350 |
| Maximum Working Pressure | 12 |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Maximum Pressure | 12 |
| Horse Power | 5 HP |
| Discharge Pressure | 12 bar |
| Maximum Flow Rate | 0-20 cfm |
| Brand | SG EQUIPMENTS |
| Phase Type | Three Phase |
| Voltage | 440 V |
| Pressure | 12 Bar |
| Power Source | AC Three Phase |
| Model Name/Number | S.G.T.C-500 |
| Maximum Flow Rate(CFM) | 16 |
| Power Phase | Three Phase |
| Number Of Compression Stages | Two Stage |
| Accessories | Filter |
| Motor Power | 5 HP |
| Usage/Application | industrial and commercial |
| Country of Origin | Made in India |
| Tank Capacity | 250 L |
| Air Tank Capacity | 300 L |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Horse Power | 3 HP |
| Motor Power | 3 HP |
| Maximum Pressure | 12 bar |
| Maximum Flow Rate | 11 |
| Air Tank Capacity | 200 Liters |
| Tank Capacity | 200 L |
| Compressor Type | Piston |
| Number of Cylinders | Double |
| Voltage | 440 V |
| Pressure | 12 Bar |
| Piston Displacement cmf | 11 |
| Piston Displacement (lpm) | 311 |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Weight | 200 kg |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Motor Power | 5 HP |
| Air Tank Capacity | 300 L |
| Pressure | 10 Bar |
| Maximum Flow Rate | 20 CFM |
| Cooling System | Air Cooled |
| Brand | SG AIR COMPRESSOR |
| Frequency | 50 Hz |
| Weight | 250 |
| Compressor Technology | Reciprocating Compressor |
| Capacity (L/min) | 580 |
| Power | 3.75 kw |
| Capacity | 250 lts |
| Model Name/Number | S.G.S.C-500 |
| Output Pressure | 10 bar |
| Material | High Quality Forged Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details